Příznaky nebo-li symptomy hemoroidů

Jak poznáte hemoroidy?

Hemeroidy jsou nepříjemné, ale běžné onemocnění. Vznikají zvětšením žil v oblasti konečníku.

Tempus feugiat veroeros sed nullam dolore

Symptomy

Hemoroidy jsou často asymptomatické. Ve většině případů jsou postiženy vnitřní pleteně, občas v kombinaci se zevními. Samostatné zevní hemoroidy jsou velmi vzácné, na rozdíl od vnitřních hemoroidů nekrvácí, mohou ale trvale dráždit a zvlhčovat okolí anu nebo přejít v akutní trombózu se zánětem. Vytvoří se velice bolestivý modrofialový perianální uzel (velikost menší třešně), který se léčí incizí a vypuštěním trombu.

Nejběžnějším projevem vnitřních hemoroidů je přítomnost jasně červené krve na povrchu stolice a toaletním papíru, nebo odkapávání krve z konečníku po vyprázdnění. Obvykle bez bolesti. Následně může docházet k vyhřeznutí sliznice. Podle stupně postižení je vytvořena klasifikace.

Vnější hemeroidy mají poměrně jednoznačné příznaky, ke kterým patří: světle červená krev po anebo ve stolici, svrbění, odtok hlenu, bolestivé zduření v oblasti konečníku a nepříjemné pocity při defekaci. Krev ve stolici je velmi závažným příznakem a neměli byste její přítomnost podceňovat. U hemeroidů bývá krev světlo červená, často se vyskytující na okraji stolice popřípadě na toaletním papíru.

Ale pozor! Přítomnost krve ve stolice může zamaskovat často velmi vážné onemocnění trávící trubice a proto vždy při jejím výskytu raději vyhledejte odbornou pomoc. Až 1/3 pacientů s nově diagnostikovaným karcinomem tlustého střeva má jako současné onemocnění také hemeroidy. Proto si dejte pozor, aby jste příznaky zlaté žíly nepodcenili, protože u nádorových onemocnění platí jednoznačné pravidlo – čím nižší stádium tím vyšší šance na úspěšné vyléčení. Proto ještě navíc doporučujeme preventivní test Hemocult, který si můžete vyžádat u svého praktického lékaře.

Známe dva typy hemeroidů:

  • První, vnitřní hemeroidy, které obecně nezpůsobují bolest.
  • Druhý typ hemeroidů jsou vnější, nacházejí se na konci konečníku.

Příznaky hemeroidů jsou nejčastěji spojeny s vnějšími hemeroidy. Svědění. Anální svědění může rozvinout vnější hemeroidy. Svědění může být mírné, nebo intenzivní. Masti přispívají ke snížení svědění. Je důležité, neškrábat se protože to vede ke zvětšování otoku a může to způsobovat i krvácení.

Bolest v konečníku je hlavním příznakem hemeroidů. Sezení, stání, chůze, může zvyšovat nepohodlí. Vnitřní hemeroidy mohou způsobovat bolest při pohybu střev, tato bolest není častá. Bolest může zesílit trombóza – krevní sraženina v hemeroidech, obvykle vyžaduje lékařské ošetření.

Vnitřní a vnější hemoroidy se mohou projevovat odlišně. U mnoha osob se však objevuje kombinace obou typů. Krvácení dostatečně silné na to, aby způsobilo anémii, je vzácné a život ohrožující krvácení je ještě méně běžné. Mnoho lidí při problémech s hemoroidy cítí rozpaky a lékařskou péči často vyhledá až v případě pokročilých potíží.

Vnitřní hemoroidy

Vnitřní hemoroidy jsou ty, které vznikají nad zubatou linií. Jsou pokryty cylindrickým epitelem, v němž se nevyskytují receptory bolesti. V roce 1985 byly klasifikovány do čtyř stupňů v závislosti na míře jejich vyhřeznutí.Klasifikace vnitřních hemoroidů

StupeňSymptomyProlaps
I.krvácení
II.krvácení, prolaps, dyskomfortvýhřez při defekaci, spontánně se reponuje
III.krvácení, prolaps, dyskomfort, špinění, pruritusvýhřez při defekaci, manuálně se reponuje
IV.akrvácení, prolaps, bolest, trombóza, špinění, nekrózy, ulceracevýhřez trvalý, reponovat nelze, inkarcerovaný prolaps s trombózou
IV.bprolaps, bolesti, špinění, známky inkontinencefixovaný fibrotizovaný prolaps

Vnější hemoroidy

Vnější hemoroidy jsou ty, které se objevují pod zubatou linií, zvanou také linea pectinata. V části bližší dutině břišní jsou pokryty anodermem a v části vzdálenější pokožkou, přičemž obě oblasti jsou citlivé na bolest a teplotu.

Diferenciální diagnostika

Mnoho anorektálních problémů, včetně trhlinek, píštělí, abscesů, kolorektální rakoviny, rektálních křečových žil a svědění, vykazuje podobné symptomy a lze je nesprávně považovat za hemoroidy. Ke krvácení z konečníku může docházet i v případě kolorektální rakoviny a kolitidy i ve formě nespecifických střevních zánětů, divertikulózy a angiodysplazie. Pokud nemocný trpí anémií, měly by být uváženy další potenciální příčiny.

K dalším onemocněním, která způsobují tvorbu tumorů v anální oblasti, patří kožní přívěsky, anální bradavice, výhřez konečníku, polypy a zbytnělé anální papily. Anorektální křečové žíly podobné hemoroidům mohou vznikat v důsledku zvýšené portální hypertenze (krevní tlak v portálním žilním systému), jedná se však o odlišné onemocnění.

Hrudky. Vnější hemeroidy se objevují v různých velikostech v okolí análního otvoru. Vnitřní hemeroidy mohou vyčnívat z konečníku a mají stejné příznaky jako vnější hemeroidy. Obecně se jedná o jasně červenou krev ve stolici, hemeroid může mít barvu modrou, fialovou, nebo černou, kvůli nedostatku krevního toku.

Hemeroidy mohou mít velikost rozinky, hroznů a někdy jsou i větší. Po čase můžete zaznamenat zmenšení, hlavně v zimě. Ale znovu se objevují, při namáhání, zácpě nebo při jiných příčinách.

Červená inkontinence. (Inkontinence znamená – samovolný, neovlivnitelný únik moči). Někteří lidé zaznamenávají malé množství červené inkontinence. Stává se to při špatném očištění konečníku. Proto je vhodné utírat konečník mokrým hadříkem ( i méně bolestivé ) než toaletním papírem.