Preventivní opatření

V prevenci hemoroidů je nejdůležitější péče o stolici.

Co si pod tím představit?

Měla by být pravidelná a měla by mít spíš měkčí konzistenci. Docílíte toho vhodným složením stravy a dostatkem tekutin. Doporučuje se obohatit jídelníček větším množstvím ovoce, zeleniny, celozrnného pečiva, luštěnin nebo otrub.

Některé potraviny naopak akutní obtíže zhoršují. Žíly ve Vašem konečníku tak dráždí například nadměrně kořenná jídla, káva a nápoje obsahující kofein nebo alkohol. Nepůsobí sice přímo na hemoroidy, ale mohou zhoršovat pocit svědění.

Při hemoroidech se vyhněte nadměrnému tlaku v konečníku. Ten může kromě zácpy vyvolat i nošení těžkých břemen. Ke zlepšení průtoku krve svými pánevními žilami přispějete pravidelným pohybem. Vhodným sportem v tomto ohledu je plavání.

Mnoho lidí při problémech s hemoroidy cítí rozpaky a lékařskou péči často vyhledá až v případě pokročilých potíží. Proto neváhejte a objednejte se k lékaři v čas.

Jak se tomu všemu vyhnout …

Pokud hemoroidy nepůsobí obtíže, nevyžadují léčení. Je však třeba zachovávat určité zásady.

Je nutné dodržovat hygienu konečníku. Po každé stolici je vhodné omýt konečník. Hlavně u starších lidí, kdy tonus svěrače je již menší, mohou zbytky stolice zůstat v análním kanále a ty potom dráždí konečník i perianální krajinu a dochází ke špinění prádla. Při obtížích doporučujeme vlažné, spíše chladnější sedací koupele, kterými velmi dobře udržíme hygienu konečníku a perianální oblasti.

Péče o stolici

Péče o stolici je důležitá. Pokud pacient trpí poruchami defekace, je třeba stav upravit. Při zácpě musí pacient značně a i na delší dobu zvýšit břišní lis, což vede k přetlaku v žilním řečišti a tvorbě nebo zvětšování hemoroidů. Při průjmu nemocný má nucení na stolici, intermitentně zvyšuje břišní lis a dochází ke stejnému efektu. Je vhodné, aby stolice byla pravidelná, formovaná, denně. Docílíme to úpravou životosprávy. Potrava musí obsahovat dost tekutin a vláknin, které vytvoří stolici.

Netrávit na záchodě dlouhou dobu

Je třeba připomenout, že při čtení novin na toaletě velmi často, téměř pravidelně dochází k vytvoření hemoroidů. Při čtení pacient podvědomě tlačí na stolici a dochází ke vzniku hemoroidů. V praxi se s tímto jevem běžně setkáváme. Nemocní si tento fakt neuvědomují a ani to nevědí.

Vhodné stravovací návyky

Je vhodné se vyhýbat pokrmům a nápojům, které zvyšují prokrvení konečníku (silně kořeněná jídla, alkohol apod.).

Dlouhé sezení nebo stání, velká fyzická námaha se podílí na vzniku hemoroidů anebo již existující onemocnění zhoršují. Pokud nemocný trpí tímto onemocněním, je pro něho vhodné zaměstnání, kde pouze část doby pracuje v sedě a zbytek se pohybuje (chodí). Jsou povolání, kdy musí pacient pracovat v sedě osm i více hodin. Je možné zlepšit situaci tím, že část pracovní doby používá klekadlo či práci ve stoje.

V těhotenství jsou užitečné cviky na posílení dna pánevního, při kterých se vnitřní hemoroidy vyprazdňují, nestagnuje v nich krev. Totéž platí u pacientů, kteří mají zaměstnání v sedě anebo mají pozitivní rodinnou anamnézu.